Spacious

Erasmus+

Frequently asked questions by UB students and staff

Zoom kafica - 45 minuta o mobilnosti tokom studija: https://www.youtube.com/watch?v=KaJxM3OY4uc

Zoom kafica - 45 minuta o mobilnosti tokom studija (2024): https://www.youtube.com/watch?v=Rpjway-9GsE

Health and Safety Measures at UB: https://bg.ac.rs/en/study-in-belgrade/health-safety.php

Frequently Asked Questions - more info on https://www.bg.ac.rs/en/study-in-belgrade/faq.php

 

ČESTO POSTAVLJANA PITANJA U VEZI SA STUDENTSKOM I MOBILNOŠĆU ZAPOSLENIH

Ugovor o učenju potpisuje nadležna osoba na matičnom fakultetu studenta (najčešće prodekan za nastavu ili ESPB koordinator fakulteta), student kao učesnik mobilnosti i nadležna osoba na univerzitetu domaćinu. Prilikom prijave za mobilnost, nije neophodno obezbediti potpis na ugovoru od strane predstavnika univerziteta domaćina. Ovaj potpis dobićete tek nakon nominacije i prihvatanja od strane univerziteta domaćina i njega će potpisati nadležna osoba na toj instituciji.

Confirmation of Arrival/Departure potpisuje nadležna osoba u kancelariji za međunarodnu saradnju univerziteta domaćina. Potvrdu o prisustvu nastavi (Certificate of Attendance) će u dogovoru sa predstavnicima kancelarije za međunarodnu saradnju univerziteta domaćina potpisati ili zaposleni u kancelariji ili predmetni profesor za onaj predmet za koji niste položili prijavljeni ispit.

U većini slučajeva u toku otvorenog poziva na platformi Mobion u delu pod nazivom Additional Information u okviru samog otvorenog poziva i prijavnog formulara navedena je lista kurseva koji su na raspolaganju stranim studentima u semestru kada je planirana realizacija mobilnosti. Ukoliko ove informacije ne možete da nađete na Mobion platformi za univerzitet za koji konkurišete, obratite se koordinatoru za mobilnost nadležnom za instituciju/zemlju za koju se prijavljujete.

Prilikom objavljivanja poziva za prijavu za mobilnost, u Additional Information sekciji u okviru samog otvorenog poziva i prijavnog formulara, navedena je lista kurseva koji su na raspolaganju stranim studentima u semestru kada je planirana realizacija mobilnosti, kao i sam jezik nastave na dostupnim kursevima. Najčešće je jezik nastave za strane studente engleski, međutim, na osnovnim studijama jezik nastave može biti isključivo lokalni jezik, te vas molimo da se dobro informišete o uslovima konkursa pre podnošenja prijave. Ukoliko želite nastavu da pratite na lokalnom jeziku, moraćete da priložite odgovarajuće potvrde o nivou poznavanja tog jezika, a u skladu sa uslovima konkursa.

Većinom strane institucije zahtevaju dokaz o znanju jezika nastave odabranog studijskog programa. U uslovima konkursa u delu Additional Information, naznačeno je da li strana institucija prihvata potvrde sa fakulteta ili je neophodno dostaviti zvanični sertifikat o nivou znanja jezika iz, na primer, Gete instituta, British Council-a, proverene škole za strane jezike (Instituta za strane jezike, Equilibrio, Berlitz, Oxford, itd.).

Svaki student ima obavezu da pre konkurisanja proveri koji je nastavni jezik studijskog programa i predmeta koje je odabrao na stranoj instituciji. Ove informacije su najčešće dostupne u Additional Information sekciji u okviru samog otvorenog poziva i prijavnog formulara. Ukoliko ove informacije ne možete da nađete na Mobion platformi za univerzitet za koji konkurišete, obratite se koordinatoru za mobilnost nadležnom za instituciju/zemlju za koju se prijavljujete.Većinom se nastava na osnovnim studijama na stranim institucijama obavlja na nacionalnom jeziku države, dok za master i doktorske studije postoji mogućnost nastave i na engleskom jeziku. Na Mobionu je često označeno English B1/German B2 (ili nekog drugog jezika) i to znači, u zavisnosti od nastavnog jezika odabranog studijskog programa student mora da poseduje znanje i dokaz o znanju jednog ili drugog jezika na odgovarajućem nivou. U retkim situacijama je neophodno poznavanje oba jezika, što će biti jasno navedeno u uslovima konkursa.

Savetuje se da svaki student nakon izvršene nominacije od strane Univerziteta u Beogradu i zvanične potvde da je prihvaćen na stranoj instituciji, proveri sajtove stranih ambasada u Beogradu u pogledu vrste studentske vize, neophodnu dokumentaciju i način apliciranja. Postoji studentska viza za studijski boravak od godinu dana, kao i studentska viza za boravak od 6 meseci, ali i studentska viza za obavljanje stručne prakse na osnovu međunarodnog projekta Erasmus+. Uslovi apliciranja u ambasadama su strogi i zahtevaju dosta vremena. Kod većine ambasada postoji i termin zakazivanja razgovora za vizu. Studenti treba da prikupe celokupnu traženu dokumentaciju pre zakazivanja termina, jer u suprotnom ukoliko nedostaje bilo koji dokumenat, ambasada odbija aplikaciju i mora da se zakaže drugi termin. Studenti ne smeju da kasne na početak predavanja, tako da je u njihovom interesu da ispoštuju prvi zakazani termin u ambasadi, jer vremenski period čekanja na drugi termin može da bude i mesec dana. Jedna od bitnih stavki je dokaz da student poseduje finansijska sredstva.Većina EU država zahteva da strani student mora da poseduje između 900 i 1000 Eur (iznos varira u svakoj EU zemlji) mesečno za boravak u njihovoj zemlji. Student će dobiti Potvrdu o visini mesečne stipendije u Rektoratu UB, međutim, iznos nije dovoljan za boravak u EU, tako da studenti moraju iz sopstvenih izvora da finansiraju  razliku između zahtevanog iznosa i iznosa stipendije (za celokupan broj meseci koliko će boraviti u inostranstvu). Na sajtovima ambasada u okviru uslova apliciranja piše traženi iznos. Primer: Student dobija za odlazak u Nemačku 600 Eur. Boraviće 5 meseci. Za boravak u Nemačkoj se zahteva mesečni iznos od 935 Eur. Student ima obavezu da samostalno obezbedi razliku, odnosno 335 Eur x 5 = 1.675,00 Eur. Uslovi apliciranja za Erasmus+ studente u ambasadama „povremeno“ budu i malo pojednostavljeni, tako da se neke ambasade strogo drže prethodno navedenih pravila, dok pojedine ambasade nisu toliko zahtevne.

Ukoliko je neko strani državljanin, koji je upisan na kompletne studije na UB (full degree candidate), a prijavio se na mobilnost na stranoj instituciji, koraci su isti. Student će ili aplicirati za vizu u Srbiji ili u državi svog porekla, a u skladu sa informacijama koje je pronašao na sajtu ambasade države univerziteta domaćina.

Potvrdu o prosečnim mesečnim prihodima domaćinstva izdaje opština na kojoj student ima prijavljeno prebivalište. Uverenje se dostavlja za period od prethodnih 12 meseci. Sve relevantne informacije u vezi sa potrebnom dokumentacijom za dobijanje potvrde, dobićete od strane nadležnog službenika u opštini u kojoj budete podneli molbu.

Za informacije u vezi sa ostalim mogućnostima za ostvarivanje prava na dodatak na osnovnu stipendiju, molimo vas da posetite: https://mobion.bg.ac.rs/erasmus+/erasmus-pages/ub-students-and-staff/outgoing-fewer-opportunities .

Osiguranje mora da obuhvata najmanje zdravstveno osiguranje i ono je obavezno i za mobilnost u svrhu studiranja i za studentsku praksu.

Osiguranje od odgovornosti i osiguranje od nezgode obavezno je samo za studentsku praksu. Više informacija možete pronaći na sledećem linku: https://mobion.bg.ac.rs/erasmus+/erasmus-pages/ub-students-and-staff/outgoing-accepted-students, u delu BEFORE MOBILITY, [4] Medical insurance for the stay abroad.

Studenti imaju obavezu da obezbede zdravstveno osiguranje koje važi u zemlji u koju odlaze na mobilnost. Osiguranje nije pokriveno iz sredstava Erasmus+ programa, već je student u obavezi da sam kupi odgovarajuće osiguranje. Svaki student je dužan da detaljno pročita Student guide for international students na stranom univerzitetu gde jasno piše koje su obaveze stranih studenta u pogledu traženog zdravstvenog osiguranja na gostujućem univerzitetu i državi. Neke zemlje prihvataju ako student donese polisu zdravstvenog osiguranja koju je pribavio u nekoj od osiguravajućih kompanija u svojoj matičnoj zemlji. Međutim, ima i onih država koje ne priznaju nijednu polisu zdravstvenog osiguranja osim one koju strani student mora da pribavi u stranoj zemlji. U tom slučaju vrste polisa osiguranja, osiguravajuće kompanije i paketi i cene osiguranja, strana institucija studentu predstavlja pre upisa. Cene paketa mesečnog zdravstvenog osiguranja na stranim univerzitetima variraju od najjednostavnijeg paketa, do uključenih specijalističkih pregleda, stomatoloških usluga, bolničkih usluga, preloma. Preporuka je da student pribavi dobar paket osiguranja kako se ne bi izlagao velikim troškovima prilikom odlaska u zdravstvene institucije u inostranstvu.

Sa jednim brojem EU država postoji recipročno priznavanje zdravstvenog osiguranja sa Republikom Srbijom, te postoji mogućnost da student dobije zdravstveno osiguranje preko svojih roditelja (pod uslovom da roditelji uredno plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje) u Republickom fondu za zdravstveno osiguranje Srbije. Zahtev za dobijanje zdravstvenog osiguranja za lečenje u inostranstvu student i jedan roditelj mogu da podnesu u navedenom Fondu. U ovom slučaju trajanje osiguranja iznosi 6 meseci i to je najjednostavniji i najpovoljniji način zdravstvene polise koju će priznati “određene” države EU. Kontakti u navedenom Fondu gde možete da se informišete o zdravstvenoj polisi priznatoj u određenim EU zemljama: https://www.rfzo.rs/index.php/kontakt-top-menu U nastavku je link o zdravstvenom osiguranju u svetu: https://www.rfzo.rs/index.php/linkovi/zdr-osiguranja-svet

Period mobilnosti se dokazuje kroz dokumentaciju koju nam dostavljate nakon mobilnosti, a koju potpisuje i overava ustanova domaćina. Vi ste u obavezi da ispunite sve ugovorene obaveze, da prisustvujete nastavi i izađete na sve ugovorene ispite. Ukoliko sa svim obavezama završavate ranije (dakle, ukoliko su ispiti održani ranije nego sto je prvobitno najavljeno), i to bude potvrđeno kroz dokumentaciju koju nam dostavljate, stipendija se svakako obračunava u skladu sa dostavljenom dokumentacijom (svaki dan u Vašem slučaju vredi 24 eura i iznos (ukupan broj dana koji ostanete kraće na mobilnosti * 24 eura) se oduzima od poslednje isplate koju dobijate nakon perioda mobilnosti). Za skraćenja do 5 dana u odnosu na ugovoreni period mobilnosti, stipendija se ne umanjuje.

Još jednom je bitno naglasiti da je najvažnije da nam dostavite urednu dokumentaciju koja će obuhvatiti ceo period mobilnosti (prvi i/ili drugi semestar), sa tačnim datumima početka i završetka svih ugovorenih obaveza. Poslednji iznos stipendije se obračunava po osnovu ovih datuma, a ne ugovorom definisanih datuma.

Stipendija ne pokriva period učešća na pripremnom kursu jezika.

U EU zemljama strani studenti mogu da rade određeni broj sati nedeljno tokom svoje mobilnosti, AKO se na taj način ne remete obaveze prisustva na nastavi na stranom univerzitetu. O tačnom broju nedeljno možete da se informišete u kancelariji za međunarodnu saradnju na stranom univerzitetu. Uobičajeno je  da studenti osnovnih studija mogu da rade maksimalno 10 sati, a studenti master studija do 20 sati nedeljno, i na taj način može da se zaradi dodatno za džeparac u stranoj zemlji. Na oglasnim tablama stranog univerziteta uvek mogu da se pronađu informacije o slobodnim part-time ili minijobs radnim mestima.

Nakon dostavljanja potvrde o dolasku na univerzitet domaćin (Confirmation of Arrival/Departure) i potvrde odlaznog putovanja, na plaćanje se dostavlja 80% ukupne stipendije. Imajući u vidu da ova procedura može da potraje i do mesec dana, molimo Vas da ponesete dovoljno sredstava kako biste pokrili prvi mesec boravka na mobilnosti.

Studenti i zaposleni koji odlaze na kratkoročne mobilnosti, moraće da pretfinansiraju čitav boravak u inostranstvu. Refundaciju pripadajućih sredstava mogu očekivati vrlo brzo nakon povratka i dostavljanja odgovarajuće putne dokumentacije nadležnima u Sektoru za međunarodnu saradnju UB.

Na univerzitetima širom EU postoji stavka Semestralni administrativni troškovi, koji svaki domaći i strani student mora da plati. Troškovi na period od 6 meseci pokrivaju izdavanje studentske karte sa kojom dobijate mogućnosti popusta u raznim gastronomskim ustanovama, popuste u studentskim menzama, ulaznice za kulturne manifestacije, muzeje, koncerte, popuste za izlete, a pre svega  obuhvata vožnju gradskim prevozom, što je u EU dosta veliki trošak i na ovaj način nemate obaveze bilo kakvog dodatnog plaćanja gradskog prevoza. Neki univerziteti su čak obuhvatili i prevoz na regionalnom nivou ili čak cele države (gradski prevoz, voz, autobus). Ti semestralni troškovi variraju od univerziteta do univerziteta i kreći se od 50-250 Eur.